محاسبات ابری فوق سریع یا محاسبات ابری با کارایی بالا (High Performance Cloud Computing)
با توجه به استفاده روز افزون از رایانه‌ها در جهت کاربردهای علمی و مهندسی در سال‌های اخیر، پیشرفت‌ های سریعی در فناوری ساخت رایانه ‏ها صورت گرفته که پاسخگوی بسیاری از نیازهای قدیمی بوده ‏است، اما روند رو به رشد حجم محاسبات علمی به‌خصوص در کاربردهایی که نیازمند محاسبات پیچیده و یا درگیر با داده‏های حجیم می‏ باشند، کارشناسان را به بکارگیری از قدرت پردازشی بیشتر سوق داده است. محاسبات فوق سریع شامل منابع محاسباتی می شود که به صورت یک سیستم چند پردازشی و یا به صورت سیستم پردازش موازی (Parallel Processing) و توزیعی متشکل از سیستم های چند پردازنده ای هستند که بوسیله شبکه ارتباطی بسیار سریع به هم متصل شده است و عنوان یک منبع محاسباتی یکپارچه و واحد با یکدیگر کار می ‌کنند.

روش های مختلفی برای پیاده سازی محاسبات با کارایی بالا وجود دارد همانند کلاستر، گرید و محاسبات ابری.

محاسبات ابری روشی نوین برای تامین منابع محاسباتی و زیرساخت های لازم به منظور پردازش و استفاده است. استفاده کنندگان از سرویس ابر که نیاز به منابع ذخیره سازی و ماشین های مجازی دارند، به جای خرید تجهیزات سخت افزاری گران قیمت و هزینه نگهداری و پشتیبانی آن، در واقع تمامی منابع و زیرساخت های لازم را از طریق ارائه دهنده گان سرویس ابر در اختیار می گیرند و در نتیجه تمامی نیازهای مشتری همانند منابع و زیرساخت ها به صورت سرویس (as a Service) ارائه خواهد شد. محاسبات فوق سریع بر فراز ابر برای مشتریانی که نیاز به محاسبات سنگین دارند، این امکان را فراهم می آورد که هر مشتری برای دوره های کوتاه مدت و در مدت زمان های مشخص هفتگی و ماهانه ، به صورت pay as use به منابع مورد نظر خود دسترسی داشته باشد و این قابلیت وجود دارد که در هر زمان بر اساس نیاز وی، منابع محاسباتی شامل حافظه اصلی، پردازشگر و غیره کاهش، افزایش یابد.

ویژگی محاسبات ابری فوق سریع :

1-      اجرای شبیه سازی و مدل سازی های علمی و مهندسی با سرعت بالا

2-      مبتنی بر دیتاسنتر ابری

3-      استفاده آسان تحت وب

4-      پرداخت هزینه ساعتی بر اساس میزان استفاده از منابع

5-      مقیاس پذیری منابع محاسباتی به صورت On-Demand

6-      راه اندازی سریع بر روی دیتا سنترهای ایرانی و خارجی


گروه محاسبات ابری فوق سریع ابرتک وابسته به شرکت ابررایانه طبرستان آماده ارائه خدمات شامل ارائه منابع محاسباتی اختصاصی برای اجرای شبیه سازی های علمی و مهندسی، برگزاری سمینار و کارگاه های تخصصی محاسبات و برنامه نویسی الگوریتم های موازی و مشارکت در توسعه و بکارگیری قابلیت های توزیعی در نرم افزارهای تخصصی به مشتریان اعم از پژوهشگران و صنایع مختلف می باشد.
خدمات ما:

1-     برگزاری دوره های آموزشی دانشگاهی و صنعتی محاسبات موازی و ابری به صورت حضوری و مجازی

2-     تولید محتوا و مستندات فنی در حوزه پردازش موازی و محاسبات ابری

3-     امکان‌سنجی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری سیستم‌های ابررایانه

4-     ارائه مشاوره و راه‌حل برای تسریع در اجرای برنامه‌های کاربردی

5-     شناسایی، تحلیل و اجرایی کردن کاربردهای مختلف سیستم‌های ابررایانه

6-      توسعه و تولید برنامه های کاربردی موازی و الگوریتم های علمی و مهندسی

7-     طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های ابررایانه کلاستر چند منظوره

8-     نصب و راه‌اندازی برنامه‌های کاربردی روی سیستم‌های پردازش‌موازیبروزرسانی: 6:5:55 1395/10/05